Live your dreams. Follow your faith. Be yourself.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

[Anul III] I say..you hate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ellen Liz. Flenner
People of the Past
People of the Past

Data de inscriere : 29/08/2012

MesajSubiect: [Anul III] I say..you hate   Mier Aug 29, 2012 7:19 am

Nu batjocori pe nimeni şi socoteşte că nimeni nu e atât de neputincios ca să nu poată cândva să răzbune o nedreptate. - Esop

Dimineata in care Zara Zsofia a calcat pragul castelului a fost cea mai rece zi de toamna din cate traisem vreodata.Era o zi prea rece pentru Septembrie.Nu am crezut de cate e capabila aceasta femeie pana cand n-am vazut-o in actiune.Chiar daca la prima vedere in anumite circumstante putea parea draguta,dupa numai 5 minute de stat cu ea deja te saturai.Rautatea din care era facuta intrecea orice altceva legat de ea.Si ai fi putut zice despre ea ca e o femeie intre doua varste simpatica.Dar dragut si Zara Zsofia sunt niste cuvinte ce nu trebuie asociate vreodata.

Ziua in care incepe povestea aceasta este una in care si norii plang pentru noi si ne dau lacrimile lor.Ploaia rapaia incredibil de puternic in geam.Era prima ora de potiuni cu noua profesoara.Nu eram prea incantata de ea..imi era dor de doamna Ortansa,dar nu aveam ce face.Stateam plictisita in banca a doua,cea in care stateam inca de cand incepusem potiunile si admiram privelistea de afara.Aveam ora comuna cu Ghosterii,deci si Gera si Dya erau in incapere,dar nu-mi pasa.Vremea ma demoraliza.Usa se deschise cu un sunet abia perceptibil.Femeia care a intrat in clasa imi amintea de o carte pe care o vazusem printre grilaje in sectorul interzis.Urata pe afara..dar cu informatii inauntru.Ne-a salutat pe toti cu cel mai dulce fals glas pe care l-am auzit vreodata.
"Bine copii..Eu sunt Zara Zsofia si de acum va voi fi profesora la aceasta materie minunata.Trebuie sa punem la punct cateva reguli pentru ca ora noastra sa decurga in perfecta stare.Tu!Ce-i asa esenta de huhurina?"zise ea catre Gera,care se bloca pentru cateva momente
"Nu stiu...doamna"
"Ce rusine! 50 de puncte pierdute vor fi pierdute de Ghosteri pentru ca nu stii lucrurile elementare in potiuni "zise ea si-si intoarse capul in alta parte. Gera lasa privirea in jos .Pana si eu simteam socul, daramite el?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

Data de inscriere : 06/07/2012
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Mier Aug 29, 2012 6:17 pm

Ultimele zile in castel au fost groaznice si monotone, dar desigur ca nu se poate sfarsi aici. Din moment ce vechea noastra profesoara de Potiuni s-a pensionat, directoarea a angajat-o pe o femeie de 41 de ani din Budapesta, Sára Zsófia , care este cea mai cruda persoana pe care am intalnit-o de cand sunt aici. Nu numai ca a favorizat din primul moment casa Serpent, dar s-a purtat cu noi in ultimul hal.(Nici macar nu stiam ce e aia Esenta de Huhurina). Am primit o penalizare de 50 de puncte, pentru ca, dupa mintea ei ingusta, am facut de rusine casa din care fac parte pentru ca nu i-am raspuns la intrebare. Cata nedreptate! Numai eu stiu cum am facut fata supararii ce se abatuse asupra casei noastre, dupa ce punctele scadeau amenintator. Lucru care ma inveselea ( si cred ca era si singurul ) era ca la multele detentii pe care le luam in ultimul timp ma aflam intre 4 pereti cu persoana cea mai draga mie. Imi pierdeam minute in sir privind parul auriu si matasos al fetei. Din cand in cand, isi arunca ochii verzi, care te purteau pe toate cele 7 mari si inapoi, catre mine si imi zambea, emanand un fel de fericire orbitoare.

Nu stiu cum se face, dar majoritatea Ghosterilor ajunsesera sa aiba macar o detentie pe saptamana. Intr-una dintre zilele in care eram prin intre cei 4 pereti ai salii de detentie, profesoara Zsófia(sau Zsictireasca, asa cum ii spuneau elevii) a intrat in sala de detentie, aducand niste elevi speriati din anul II. Printre acestia se afla si Semy, care o trata cu toata indiferenta pe "zscorpie". In timp ce profesoara inchidea usa, mi-am aruncat o privire trista spre scaunul pe care ar fi trebuit sa stea Dya. Se pare ca azi scapase de detentie ( daca asta era posibil ). In ultimele saptamani, Semy devenise foarte buna la a face pergamente care sa se stearga automat, atunci cand profesorul se apropia banuitor. Ma intrebam cand avusese timp sa mai descopere si asta, printre atatea detentii. Mi-a strecurat foarte rapid o foaie pe sub banca, si am incercat sa o ascund de profesoara a carei priviri era deobicei mai agera decat a unui vultur. Norocul meu ca de data aceasta ea citea Profetul zilei si murmura ceva destul de ingrijorator, daca ea ar fi fost intr-adevar normala la cap. Am desfacut repede biletelul si am dat de scrisul dezordonat al lui Semy.

" Poate te intrebi de ce Dya nu e la detentie astazi, nu? Ei bine, dar te rog sa nu razi!, ea s-a dus sa se intalneasca cu Amprenta intr-unul dintre tunelurile secrete de la etajul 8. Se pare ca Dya s-a indragostit de Amprenta al nostru. Eu zic ca le sta bine impreuna, tu ce zici? "

Nu pot spune cat de uimit si nervos eram. Am strans nervos foaia si am incercat sa ii raspund lui Semy. Trebuia sa par cat mai indiferent, asa ca am bajbait repede dupa o pana pe banca plina de carti.Imi tremura mana si incercam din greu sa ma controlez. ' CUM NAIBA?!!! Cu Amprenta Da s-a gasit Dya sa se intalneasca? Cu tampitul ala?'.Cam asta ar fi fost raspunsul meu sincer, pe care inima mea l-ar fi scris. Insa creierul a luat-o inaintea inimii :
" Hmm...abstract! Dar eu tot cred ca Amprenta e un prostavan."
Imediat dupa ce Semy lua mesajul si il citi, chicoti asa de tare incat profesoara isi atinti imediat privrea catre ea. Incercand sa para cat mai nevinovata, se prefacu ca isi scapa pana pe jos.
Abia asteptam sa scap din detentia aia mai oribila cu fiecare minut. Dupa vreo 15 minute, clopotelul anunta pauza si m-am grabit imediat sa ies pe usa, ignorand strigatul lui Semy...
O pierdusem pe Dya. Si nu o pierdusem in fata oricui, ci in fata arogantului Amprenta Da, cel pe care il uram cel mai mult din Casa mea.(Pai da.. la Ghoster erau deobicei oameni simpatici. El era exceptia ! )

Datorita lui Semy( doamne, nu stiu cum a aflat atatea despre a transfigura pergamente sau a le face nevazute ) am reusit sa te aduc in sala de detentie, pentru a-mi mai ameliora plictiseala groaznica pe care o simt de fiecare data cand orele de detentie nu se mai termina. Perioada Craciunului, in care m-am bucurat de o pauza de la a sta in camera asta, a fost una foarte placuta, hoinarind prin castel cu Semy, parintii nostrii fiind plecati intr-o calatorie pe Marea Neagra. Profesoara Zsófia plecase din castel pe timpul vacantei de iarna, calatorind nu se stie unde..(speram ca undeva departe, unde sa o manance cine stie ce creatura), iar Dya s-a dus cu parintii ei in Franta. S-a intors de acolo cu o gramada de dulciuri frantuzesti si un accent amuzant. Dar asa cum si venise, vacanta de iarna trecuse, iar inceperea noului semestru adusese un nou val de detentii asupra ghosterilor.
Am inceput semestrul de doar 5 zile si deja mai toti ghosterii ai frecventat camera de detentie.Desi eram foarte tentat sa ma duc in Biroul Directoarei in una dintre zilele in care nu aveam detentie si sa ii povestesc totul, nu ma ajuta cu nimic...din contra. Profesoara Zsófia avusese grija sa o tina la curent pe directoare despre cat de delicventi putem fi si ca trebuie neaparat sa ne invete buna purtare. Am aruncat iarasi o privire acida spre profesoara care isi facea de lucru cu un joc de sudoku din Profetul zilei. Nu mai vazusem pe nimeni pana atunci sa poarte pica in asa masura unei case, atat de multa razbunare si ura intr-o singura persoana. Nici nu observasem ca profesoara plecase de la catedra si un murmur general incepuse..Ei jurnalule, in curand o sa fie si al treilea meci din acest sezon la vajthat, ma bucur ca prof. Zsófia nu ne-a luat si libertatea asta. Deocamdata, conducem cu 120 de puncte. Sper ca la urmatorul joc Amprenta sa joace mai bine, poate daca o lasa pe Dya de la inceput...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://veritons.forummagic.net
Ellen Liz. Flenner
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Joi Aug 30, 2012 4:00 am

Ei bine...multe lucruri s-au intamplat inca din Septembrie.Asa de multe incat mi-ar lua ceva sa stau sa le scriu.Pentru cei mai multi Serpenti(care se mandresc cu acest statut si vor sa arate ca nu degeaba au fost pusi acolo), Zsofia este cea mai mare incantare peste care a dat Castelul..dar pentru mine si inca cativa Serpenti cu inima Zsofia este exact opusul...cel mai mare cosmar posibil.Nu numai ca trateaza Ghosterii exact ca pe niste carpe murdare numai bune de aruncat la gunoi...dar se pare ca are o afinitate aparte pentru casa mea.Inca un pic si cred ca ne-ar da bomboane pe hol.Ma ingrozea.Orele de potiuni devenisera o tortura pentru Ghosteri...si nu numai pentru ca Zsofia le punea cele mai ciudate intrebari ci si pentru ca daca nu stiau sa raspunda la ele luau detentie toata saptamana.Ma cutremuram numai cand o vedeam pe hol.Dar doar pentru ca ea putea fi rea asta nu inseamna ca nu puteam fi si eu.Imi treceau cateva idei prin cap..dar aveam nevoie de una foarte buna pentru a o face sa plece.Nu-mi pasa ca dupa nu aveam sa mai fac potiuni.Ea trebuia sa plece.

Pana la urma singura idee care mi-a venit era ca trebuia s-o combat din interior.Trebuia s-o gasesc ca sa incep prima parte a planului si stiam exact si unde as fi gasit-o!Langa intrarea clasei de detentie..ala era clar locul.Cand in sfarsit vine eu incep cu unul din cele mai bune teatruri posibile..desi inauntrul meu se dadea o lupta daca sa iau o caramdia si s-o lovesc in cap sau nu.
"Buna ziua doamna!Ce faceti?"
"Oh Ellen,ce ma bucur ca ma intrebi.Pai chiar foarte bine,tocmai ma indreptam spre detentie.Stii...Te rog nu mai spune la nimeni dar din anul tau tu esti preferata mea.Vad in tine un Serpent foarte daruit si la ora mea stii mereu orice te-as intreba si niciodata nu iti faci de rusine casa asa cum fac acei Ghosteri buni de nimic. "
Cand a pronuntat cuvantul "Ghosteri"o scarba i s-a putut citi pe chip.Eu cu sangele deja fierband in vine i-am raspuns.
"Va multumesc pentru aceste cuvinte,dar am o intrebare sa va pun.Va pot ajuta cu detentia?Adica atatia ghosteri obraznici nu pot fi tinuti in frau de doar o singura persoana."
Aceste cuvinte pe care le-am spus au fost unele din cele mai grele din toata viata mea..dar merita..merita
"Vai, ai absoluta dreptate!Sigur ca poti veni cu mine draga mea,sa le dai exemplu acelor obraznicaturi despre bunele maniere si respect. "
Am intrat in clasa odata cu ea.Cu foaaaarte mare greu imi mai stapaneam impulsul de ai da una.Buni de nimic?Mai vedem noi...
"Buna ziua,elevi."
"Buna ziua doamna profesoara",spusera toti cu sila.
"Deci dupa cum ati observat,am adus o tanara Serpenta ca sa ma ajute sa va supraveghez,este foarte silitoare si cuminte,"zise ea in timp ce ma tintea cu privirea.Inca un pic si cred ca m-ar fi luat in brate.
"Va suparati domna,daca ma asez undeva mai in spate ca sa vad daca au vreun fel de lucru pe care nu ar trebui sa il aiba aici? "
"Nu-i nici-o problema,stiam eu ca esti de incredere,"imi sopti ea
M-am dus in spate si am scris un bilet.Ii l-am aruncat lui Gera care la prins intr-un mod insesizabil.Vroiam sa inteleagace era cu tot acel teatru si cu purtarea mea.Nu aveam niciodata sa fiu una de-a Zsofiei.Pe bilet scrisesem:

" Am vazut cum va trateaza si nu suport asta.Imi pare rau pentru teatru dar trebuia sa intru aici.Niciunui Serpent nu o sa-i dea vreodata vreo detentie la cum considera casa asta.Tu doar ai rabdare...eu fac un plan..va voi scoate de aici mai devreme sau mai tarziu.Sa nu-mi zici mie Ellen daca nu voi face asa. "

Acesta dupa ce citi biletul imi arunca o privire foarte ciudata.Nu se incredea in mine?As fi vrut sa stie ce efort faceam pentru el!
Sus In jos
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Mier Sept 05, 2012 1:26 pm

Profesoara Zsófia a dovedit mai mult decat o simpla antipatie fata de ghosteri in zilele trecute. Ieri, in timpul unei lungi detentii, ne-a anuntat ca de acum vom face detentie doar in biroul ei, individual. Nu pot sa nu ma gandesc, jurnalule, ca in felul asta nu mai exista vreo sansa de a scapa de pedepsele ei. Din cate am auzit, si sper sa fie doar zvonuri, Zsófia este o simpatizanta a regimului lui Cel-Al-Carui-Nume-Nu-Trebuie-Rostit din Anglia. Desi vremuri grele s-au abatut peste tot in lume, Romania continua sa nu fie afectata de regimul celui mai intunecat vrajitor in viata. Desigur, jurnalule, cred ca nu va mai dura mult pana ce va ajunge si aici, punand stapanire peste toate castelele magice existente.
Dya continua sa lipseasca de la detentii si mai nou si de la ore. Toti pun lipsa ei pe seama unei boli de sezon, dar eu stiu, jurnalule, ca singura boala de care sufera Dya este Amprenta. Nu credeam ca va fi in stare sa schimbe caracterul incapatanat al lui Dya, sa o faca o rebela. E ca si cum este constransa...

Acum cateva ore, cand ma plimbam ingandurat pe holul etajului 4, nici macar bagand de seama saluturile tablourilor, mi s-a parut ca am vazut-o pe Ellen. Desigur, nu mi se paruse, fata statea pe pervazul unu geam imens si admira privelistea. Am apucat-o de spate si ea a tresarit puternic, incat era aproape sa cada. Am prins-o,din fericire, la timp. M-am asezat si eu pe pervazul destul de incapator, gandindu-ma la ce sa spun. Nu-mi venea nimic in minte..Ellen fu prima care vorbi:
- Nu-i asa ca e o priveliste frumoasa?
- Da, am raspuns eu destul de sec, gandindu-ma ca privelistea nu poate fi asa importanta in momentul ala. Dar Ellen observase schimbarea mea de comportament rapida si spuse incet..
- Te deranjeaza, nu-i asa? Nici mie nu imi place sa o vad pe Dya cu Amprenta, dar nu ai ce sa faci. Este decizia ei. Dar.....eu sunt aici, si cred ca iti pot fi de ajutor, spuse ea si imi arunca o privire patrunzatoare.
Am imbratisat-o strans si am mirosit, pentru cateva clipe parca, parfumul marii. Ochii ii sclipeau si inima imi batea amenintator de repede.
- Esti...am inceput eu, dar mi-era greu sa continui. Oare ajunsesem sa o iubesc si pe Ellen? Oare trebuia sa aleg? Nu...Doar una este aleasa.. Esti o prietena adevarata, i-am zis eu si ea mi-a aruncat o privire stranie. Poate se asteptase la mai mult de atat..Se apleca usor si imi dadu un sarut scurt pe obraz. Mi-am lasat privirea in jos si am inceput sa cuget..Chiar trebuia sa aleg? Caci numai una poate fi...
Atmosfera s-a transformat imediat intr-una amuzanta atunci cand fata mi-a impartasit planurile ei pentru a-i face viata cat mai grea profesoarei Zsófia. Mi-a povestit cum avea de gand sa planteze bombe cu miros de balegar in biroul meu. Desi readeam, eram destul de nelinistit in privinta acestei glume copilaresti. Zsófia nu era tocmai o persoana care sa permita orice.
- Trebuie sa ai grija, Ellen.
- Am totul pregatit, nu-ti face griji. Imi arunca un zambet calduros si i-am raspuns si eu. Zambeam cu gura pana la urechi.

Dupa acest moment care m-a facut sa evadez din monotonia trista a castelului din ultima vreme, ne-am luat la revedere si ne-am vazut fiecare de drum catre Camerele Secrete. Cand am ajuns acolo, portretul lui Alexandru Ghost ma lua in primire.
- Tinere domn, te asteapta cineva in camera de cateva ore. Cred ca ar trebui sa...Dar nu mai apuca sa continue caci se dadu inlaturi si din gaura portretului iesi Semy, lacrimile curgandu-i pe roba neagra si eleganta. Am simtit un fior de sira spinarii. Simteam cu cineva plecase dintre noi, dar nu stiam cine...Si atunci, Semy deschise incet gura si rosti cu greutate. " Rex..a murit.." Am rasuflat usurat, gandindu-ma ca nu a murit niciun suflet omenesc. Dar nu puteam sa nu ma simt sfasiat pe dinauntru cu gandul ca Rex, catelul pe care il crescusem de mic, murise. Era cel mai destept caine pe care il vazusem vreodata. Aveam mereu impresia ca este mai degraba un Animagus, nu un caine. Am imbratisat-o strans pe Semy si ne-am trantit pe fotoliile din fata semineului. Au urmat ore intregi de nostalgie, depanand amintiri cu acest caine minunat.

Mai pe seara, ne-am intors amandoi in dormitoarele noastre si eu am fost din nou cuprins de un sentiment de neliniste. Ellen...Dya..Ellen...Dya...Oare chiar trebuia sa aleg?
Sus In jos
Ellen Liz. Flenner
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Dum Sept 09, 2012 12:23 pm

Timpul trece.Si nimic nu-l poate opri.

In fiecare zi a lunii ianuarie am stat inchisa acolo incercand din rasputeri sa gasesc ceva,orice ca sa ii ajut pe sarmanii Ghosteri.Primul meu plan a dat gres lamentabil aducand consecinte grave asupra Ghosterilor,detentiile lor triplandu-se.Ma bucur ca nimeni inafara de Gera nu stie ca eu am pus acele bombe in biroul ei.Dar..el nu pare suparat,pare doar..distras...ganditor,ca si cum ceva ii acapareaza mintea si i-o macina.Ceva poate,pespte puterea mea de intelegere.Pe Dya am ajuns sa n-o mai vad aproape de loc si Semy..ei bine Semy e la fel de sprintena ca un titirez doar ca mai noi altceva ii da o energie debordanta:Ura ei pentru Zsofia.Ea e prima in formatiunile Ghoster anti-zsofia si,si eu ii sustin cum pot.Zilele friguroase de Ianuarie au trecut facand loc lunii Februarie.
Pe 1 Februarie(care pica Duminica) eu si cu Gera am fost la o mica plimbare la lac.Cu Zsofia prin preajma astfel de momente pentru Ghosteri erau foarte rare.Frumusetea delicata a naturii inca inghetate ma impresiona din plin.Imi placea iarna.Daca as fi fost incoronata regina balului de iarna as fi o regina chiar foarte buna.De nicaieri incep sa se auda fosneli si crengi rupte.Speriata m-am intors si mi-am scos bagheta indreptand-o spre tufis dar inspre surprinderea mea totala in loc de vreo creatura au iesit...ghici cine?Amprenta si Dya.Si nu numai ca erau ei doi,dar se mai si sarutau de mama focului.Am simtit cum pe fata lui Gera apare dezgustul total.Imediat s-a ridicat si m-a luat de mana si in cateva momente eram inapoi in castel.Il intelegeam perfect.Nici eu daca as fi fost in locul lui n-as fi vrut sa vad asta.Totusi nu m-am putut abtine si l-am intrebat:
" Dar Gera, ce se intampla? De ce am plecat asa repede..Sa ghicesc.." E si asta o alta problema cu colti?"
" Intotdeauna te pricepi la ghicit"
" Si ce vrei sa facem in castel...daca tot m-ai tarat aici?".In timp ce spuneam asta l-am luat de mana.Nu stiu ce putere cosmica l-a facut sa nu si-o retraga.Poate ca in sfarsit accepta adevarul legat de Dya si se mai uita si el prin jur.Dupa o idee absolut nebuneasca mi-a trecut prin cap!"Ce zici de...biroul zscorpiei?"Stiam ca Zsofia era plecata weekend-ul asta din castel.Unde?...cui ii pasa.Ceea ce e important e ca e plecata si avem acces la lucrurile ei.Cu o negatie imediata Gera...nega
" Nuuu..." " Ai innebunit? Nu am chef de alte detentii.."
" Haide..doar nu ti-e frica de zscorpie?"
" Fie..dar doar pentru cateva secunde!"
" Trebuie doar sa luam un portet-scurtatura" i-am zis in timp ce ma indreptam spre unul ce arata un animal cu cap de porc si corp de foca." Am fost de atatea ori prin asta...dar mereu isi schimba destinatia"
.Imi placea sa merg prin portretul ala,imi dadea asa o senzatie frumoasa de vis.Am ajuns la etajul cinci,asa de repede.Gera parea ca savurase drumul umpic prea mult,si statea putin ametit.Am inceput sa-l trag de mana.
-Haide, mai avem doar un singur etaj,am incercat eu sa-lincurajez.
- Deci..ce cauti in biroul Zsofiei?
Nu era timp pentru asa ceva.Cu cat terminam mai repede cu atat mai bine.
-Uhm...nimic. De ce as cauta ceva?il trageam in continuare de mana,dar nu vroia sa continue.Trebuia sa-l calmez cumva.Haide, Gera. Daca asa avea ceva de cautat ti-as fi spus.
Se pare ca mi-a tinut,pentru ca a continuat sa urce scarile cu mine.Cred ca si ochii mei au avut ceva de aface cu asta.Imi placea farmecul meu personal.Etajul 6 era exact asa cum mi-l aminteam:sinistru.Am ajuns in fata usii Zsofiei.Usa accea era mai sinistra.
- Ce crezi..un Alohomora ar fi de ajuns? l-am intrebat si am inceput sa chicotesc. Am bagat un briceag in gaura cheii si am fortat incuietoarea. Trucuri incuiate, i-am sopti si am chicotit iar.
Cand am intrat in acel birou am strambat puternic din nas.Mirosea oribil a vechi si batran.Deasupra biroului era un portet al unui vrajitor urat, ce se scobea in nas.
- Iubitul ei? mi-a soptit Gera,dar eu deja scotoceam prin sertare
-Ce cauti? Ai zis ca nu cauti nimic! mi-a strigat el, desi stia ca e sinucidere curata sa strige in acest moment.
-Gera..te rog. mai incet! i-am spus si am continuat sa caut in primul sertar pe care l-am deschis.
-Poti sa imi spui macar ce facem aici? Presupun ca nu am venit sa admiram privelistea.." a spus el ironic, aruncand iar o privire scarbita catre portret.
-Mai incet! Bine, da! Caut ceva. Ai vrut-o concediata pe Zscorpie, concediata va fi. " i-am spus in timp ce tranteam sertarul in care cautasem mai devreme. Caut dovezi..i-am spus in timp ce deschideam cel de-al doilea sertar.
Daca aveam sa gasesc ceva incriminator sigur Zsofia ar fi fost concediata si fara Zsofie prin preajma lucrurile ar fi stat cu mult mai bine pentru toti.
- Nu cred ca tine..dovezi..in biroul ei,mi-a spus ironic. Mai bine plecam..
-Nu!i-am taiat-o,nu plecam pana nu gaseam ceea ce cautam.
Exasperat a mers si s-a trantit pe scaun.
-Vrei ajutor?
Nu,nu aveam nevoie,dar daca venea zscorpia,el putea fugi si sa ma lase pe mine aici.Aveam sa infrunt eu totul.El iesi pe coridor si spuse cele mai nedorite cuvinte:
- Vine..zscorpia..vine! !!
Am luat ceva din ultimul sertar si l-am pus in buzunar.Am trantit sertarul si i-am pus mana la gura.(Avea niste buze catifelate).
-Trebuie sa plecam,i-am spus si l-am luat de mana.
Sunetul tocurilor se auzea din ce in ce mai aproape.Incepea sa-mi fie frica.Am alergat amandoi si aproape ajunseseram dar:
-CINE ?! CINE MI-A SPART BIROUL?
Sangele mi-a inghetat in vene.Zgomotul tocurilor ei era din ce in ce mai aproape,mai aproape.
- Repede, Ellen, repede!
Reusisem!Ajunsesem la portret.Gera a trecut prin el ,dar tocmai cand sa trec si eu...ceva groaznic m-a prins.Era mana ei!!
-Rictumsempra!a strigat Gera incercand sa o faca sa-mi dea drumul.N-a mers.Eram asa de speriata incat am inceput sa tip.Nu,nu puteam scapa! Intrasem in panica de-a binelea.Ma smuceam dar parca femeia asta era Hulk din benzile desenate americane.Era incredibil de fortoasa
-Impedimenta!! a strigat el si am scapat in sfarsit..Zscorpia avea sa se razbune dar momentan eram in siguranta.Pot sa jur ca am auzit ca ea tipase ca avea sa se razbune pentru asta.Speram ca ce aveam in buzunar sa ma ajute sa scap odata.Imedait ce am fost in siguranta si dupa ce socul trecuse am inceput amandoi sa radem.Asta a fost o lectie categorica despre a te juca pe masa cand pisica nu-i acasa.

Biroul Zsofiei

Cautand prin sertare

Pe hol,asteptand

(Desenele sunt facute de mine.Sper sa va placa:D)
Sus In jos
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Mier Sept 12, 2012 4:45 pm

Zilele ce au urmat spargerii biroului Zsofiei m-au facut sa ma gandesc mereu la scena respectiva, analizand-o ore in sir din toate unghiurile. Oare cine era omul din portret? Si ce cauta Ellen? Oare de ce risca atat pentru Ghosteri?

Desi profesoara Zsofia a zis ca nu-i lipseste nimic(evident, este o minciuna; Ellen a sterpelit un lucru dintr-un sertar. Trebuie sa fi fost ceva privat, de nu ar dori sa recunoasca ca ii lipseste. Sau poate ceva intunecat?), a insistat ca ora de stingere sa fie data de acum la 18:00, si orice elev care va parasi turnul dupa aceasta ora va primi detentii zilnice pentru urmatoarele trei luni. Directoarea a fost de acord si iata-ne acum inghesuiti in Camera de Zi, caci toate activitatile de seara au fost anulate, pana si cina, care era acum la 17:30. Dya si Amprenta se pare ca nu luau in serios avertizarile Zsofiei, caci erau de negasit. Ma tememeam sa nu o gaseasca profesoara printr-unul dintre culoarele secrete pe care le crede sigure.Ah, am uitat, amprenta e vampir. Cu siguranta o simte pe zscorpie inainte ca aceasta sa-i prinda.

Prin patura de nori grosi se strecurara si raze de soare in ziua de 14 februarie, cand elevii parca isi reveneau dupa o lunga boala, dar ranile nu se vindecasera complet. Nu mai exista acea voie buna ce imbraca fiecare coridor, acea senzatie de siguranta si seninatate. Vremea buna insa nu era in concordanta cu anunturile acelei dimineti.Se trezira cu totii somnorosi si citira, cu ochii intredeschisi, anunturile acelei saptamani : se organiza o festivitate de Sfantul Valentin in aer liber, langa padure, patinajul pe lac nu mai era acceptat, caci gheata incepea sa se topeasca, Zsofia e noua sefa de casa a Casei Serpent, spiridusii....dar ia stai! ZSOFIA? Toata lumea citi uluita anuntul. Zsofia, Sefa de Casa la Serpent?
Sus In jos
Ellen Liz. Flenner
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   Dum Sept 16, 2012 4:51 am

In aceea dimineata magica de 14 m-am trezit cu un singur gand:Ca ziua aceea va fi sigur una foarte speciala.Aveam intr-un fel cateva asteptari de la Gera dar nu-mi faceam sperante prea mari.
Cand am coborat inspre sala mare in fata avizierului am vazut o adunatura mare de elevi.Oare ce era asa de important acolo?Curioasa mi-am croit drum si dupa ce am citit am ramas cu gura cascata.Acolo scria mare negru pe alb(defapt verde pe nisipiu)ca Zara Zsofia de azi incolo avea sa fie sefa casei mele!Am ramas putin socata cateva minute.Asta era o surpriza chiar foarte mare si nu era genul de surpriza la care ma asteptasem.Cum reusise nemernica aia sa puna mana pe post.Sigur o mituise cumva pe directoare.
Am incercat in zadar sa citesc pergamentul pe care-l luasem din biroul ei dar pur si simplu nu puteam.Era gol!Dar stiam ca e ceva in el doar ca era aplicata o vraja de protectie foarte buna.Nu stiam cum as fi putut s-o desfac dar in urmatoarele zile aveam sa-m incerc norocul cu profesoara de transfigurari.
Din moment ce azi era Sambata nu trebuia sa-mi fac griji in legatura cu orele.Inca destul de nelinistita am mers in sala mare pe care am stat putin ca s-o recunosc.Era toata plina de baloane roz in forma de inima si...ingerasi zburatori ce cantau la lira.Am incercat sa ignor tot acel val oribil de roz.M-am uitat la masa profesorilor.Zsofia isi punea probabil a 4-a portie de oua cu sunca.Daca mai avea sa manance asa aveau sa plezneasca de pe ea sacoul si fusta aia in carouri pe care le purta mereu.M-am uitat la mancare.Clatite in forma de inimioara,oua rotunde perfect si sare roz?Ziua asta era din ce in ce mai surprinzatoare.
Cand micul de jun s-a terminat l-am vazut in sfarsit pe Gera.Il cautasem in sala dar nu aparuse.Parea..determinat!Avea mersul apasat si privirea in fata.Era clar ca se pregatea sa faca ceva.Oare ce anume?Curioasa m-am luat dupa el si l-am urmarit doar 2 etaje pentru ca acesta urca doar pana la 2 si incepu sa mearga prin toate acele coridoare intortocheate.Se pare ca ceea ce avea sa faca necesita multa tarie de caracter pentru ca era foarte concentrat si nu parea sa vada ce e in jurul lui.Pana la urma s-a oprit in fata camerei trofeelor si a stat sa cugete putin.Eu m-am ascuns dupa o armura.Usa s-a deschis si de nicaieri a aparut...Dya?
"Buna Dya!spuse Gera cu o voce putin tremurata.Ma bucur ca ai venit."
"Stiu ca mi-ai spus ca vrei sa-mi spui ceva important.Ai gasit in sfarsit un plan de a o distruge complet pe Zsofia?"
"Nu.Eu..eu..."
Si atunci mi-am dat seama ce vroia sa-i spuna.De ce tocmai azi si de ce tocmai aici.Nu puteam crede ca avea sa-i spuna asa ceva ei si nu mie!Am simtit cum incep sa-mi tremure mainile de furie si cum lacrimile imi invadau ochii.Cat de repede am putut m-am intors pe calcaie si am luat-o la sanatoasa pana la locul meu favorit:pervazul de la etajul 4.L-am uscat,asa cum faceam intotdeauna cand vroiam sa stau acolo,m-am asezat si am inceput sa dau frau liber lacrimilor..Dintr-o data am simtit o mana pe umarul meu.Cu lacrimile siroind m-am intors si tocmai Gera era cel ce-mi punea mana pe umar.Avea o fata de inca putin si,si el incepea sa planga dar nu-mi pasa.
"De ce plangi?"
"De ce plang?..De ce plang?am zis incepand sa rad."De ce nu esti cu Dya acum?"
Acesta se uita putin ciudat la mine dar stia ca eu stiam ce avusese de gand.
"A venit Amprenta si i-a aratat inca o data dragostea lui pentru ea.Ai vrea sa-ti petreci ziua cu mine?"
"Asculta tu la mine domnisorule Gera George!Eu nu sunt a doua optiune dupa ce prima nu merge!",ultimul cuvant aproape ca l-am tipat.M-am intors si am plecat mai suparata decat fusesem cu cateva minute inainte.Nu asa imi imaginsem eu ziua asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: [Anul III] I say..you hate   

Sus In jos

[Anul III] I say..you hate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Veritons RPG :: Veritons RPG :: Vremuri Trecute-
Mergi direct la: