Live your dreams. Follow your faith. Be yourself.

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

[ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dya K. Dunham
People of the Past
People of the Past

Data de inscriere : 09/07/2012

MesajSubiect: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 1:47 pm

Era o dupa- amiaza senina. Dya si Gera vorbeau aprins pe malul lacului despre cele mai noi modele de maturi. Singurul lucru iesit din comun era faptul ca despre Amprenta nu se mai stia nimic, decat ca sta mai tot timpul singur, departe de orice conversatie cu Dya, Gera sau oricare alt coleg al sau din an; anul III.

"Iti spun, Maturin 95 e cea mai tare anul asta. Si nu ma poti contrazice Dya!” ii spuse Gera imitand cum tine mandru in maini matura speciala.
"Da..da..cum spui tu. " spuse Dya direct. "Auzi, tu ce crezi ca se intampla cu Amprenta?” intreba ea uitandu-se in departare cautand fereastra din turnul ghosterilor.
"Nu stiu. E ciudat. Porbabil are problemele lui…de vampir.” Ii raspunde Gera scurt.
"Inca sunt suparata pe el stii… mi-a luat locul de cautator…si asta doar pentru ca e rapid…”
"Oare si Dora Klein e atat de rapida?” schimba Gera subiectul vazand cum Dya se intristeaza.
"Dora..Klein..” mormai Dya…” Hey, Semy e tot la biblioteca?" intreba ea ridicandu-se in picioare.
"Nu stiu. Hai sa vedem.”

Cei doi traversara rapid curtea si intrara in Castel. Urcara scarile si intrara rapid in biblioteca. Singura fata care statea intr-un fotoliu mare intr-o zi de duminica era, evident, Semy. Era atat de absorbita de cartea din bratele ei, ca nu isi dadu seama de prezenta celor doi.

"Semy?! E duminica… mai ia o pauza.”
"Dya…. Stii ca Semy nu se simte bine daca nu citeste macar un rand intr-o zi.” spuse Gera razand mai tare decat era permis in sala de lectura.
"Ia sa vedem....mmm Alexandru Ghost si Elena Serpentini - Inceputuri.”citi Dya cu voce tare luandu-i cartea din brate.
"Hey..voi doi. Ar fi bine sa imi urmati exemplul. " spuse Semy raspicat. "E ceva ciudat la povestea asta. Gera… te sfatuiesc sa o citesti. " adauga ea putin ganditoare.
"Aaa..bun. Atunci are cine sa mi-o povesteasca.” spuse Dya trantindu-se in fotoliul de langa fereastra.
"Vorbesc serios Dya. " spuse Semy extrem de serioasa.

Gera si Dya se uitau unul la altul mirati, disparandu-le orice zambet vazand reactia lui Semy.

Ultima editare efectuata de catre Dya Klein Dunham in Mar Iul 10, 2012 1:56 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

Data de inscriere : 06/07/2012
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 1:51 pm

"E ceva ciudat la povestea asta. Gera… te sfatuiesc sa o citesti. " adauga Semy putin ganditoare. Cartea pe care Semy o tinea in mana arata ca si o biblie veche. Avea peste 1000 de pagini si coperta era una dintre cele mai murdare din cate vazuse Gera vreodata. Semy tinea cartea ca pe orice manual scolar,dar privirea ei era una nesatula de cunoastere. Sorbea fiecare rand, pentru a nu pierede nici un detaliu esential.

"Aaa..bun. Atunci are cine sa mi-o povesteasca." spuse Dya trantindu-se in fotoliul de langa fereastra. "Vorbesc serios Dya. " spuse Semy extrem de serioasa si se afunda in continuare in cartea groasa.
Gera si Dya se uitau unul la altul mirati, disparandu-le orice zambet vazand reactia lui Semy. ’Ce putea fi asa important in cartea aia? Poate ceva despre Dora Klein’ se gandi Gera si ii smulse cartea din mana lui Semy.

"Trecu si anul 828. Membrii familiei Ghost sarbatoreau trecerea anului in conacul lor, alaturi de rudele lor. Veselia se asternea in vazduh, ca mireasma unei plante frumos mirositoare."

Citi fragmentul si pufni catre Semy. " Da..interesant, viata lor. Acum am aflat ca se facea petrecere de revelion in secolul…9?" spuse Gera, cat se poate de ironic.
" Sunt abia la inceputul cartii, desteptule" spuse Semy. " Sunt fondatorii castelului! Iti dai seama cate secrete sunt in cartea asta?" spuse ea isterica. " Poate aflam si despre Dora" . Acum privirea lui Semy se indrepta catre Dya. La auzul cuvantului Dora, Dya il lua de mana pe Gera si il trase catre sector de "Legende " al bibliotecii.
" Nu vei gasi nimic acolo,asta e singura carte!" striga Semy dupa ei, facand-o pe bibliotecara deja sa apara langa ea, pandind ca un soim infometat." Ma scuzati.." spuse fata si rosi de dupa cotorul cartii intunecate.

Dya si Gera se intoarsera si se trantira in scaunele de langa Semy. Urmatoarele ore trecura stand si citind toti trei cartea veche, care se dovedi pana la urma interesanta.

Ultima editare efectuata de catre Gera G. Aeophelis in Mar Iul 10, 2012 1:57 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://veritons.forummagic.net
Dya K. Dunham
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 1:54 pm

“Cred ca o las balta azi. Deja imi vajaie capul.” spuse Gera dupa cateva ore stand sa citeasca. Amortise in scaunul acela.
“De acord. Am citit de 10 ori o propozitie si tot nu am inteles-o.” adauga Dya.
“Cred ca voi pastra ceva mai mult timp cartea asta.” spuse Semy, nedand semne ca ar fi afectata de prea mult citit.
“Sunt secole povestite acolo. O sa ne ia la fel de multe secole sa o citim.” murmura Gera privind pe fereastra din fata sa.”Tot nu inteleg ce crezi ca vom gasi interesant acolo.” mai spuse el intorcandu-se cu fata spre Semy.
“Nu ce gasim, ce este deja.” zise Semy, inchizand cu un “poc” puternic cartea.

Dya urmarea visatoare urmele de praf scoase de cartea veche si dintr-o data spuse, pe un ton important, evident teatral:

“Si acum faceti loc va rog…descendentilor lui Alexandru Ghost: Gera si Semy Aeophelis! Tananana.”

Gera se prapadea de ras vazand-o pe Dya facand o reverenta chinuita. Dya i se alatura si pufnira si mai tare enervand-o la culme pe bibliotecara. Semy facuse insa ochi mari dar nu reactionase cu vreo replica. Pleca imediat din sala de lectura. Ceilalti doi o urmara, nesesizand tulburarea lui Semy.

**

Orele trecura cu repeziciune si cei trei se aflau in sala mare luand cina alaturi de ceilalti ghosteri. Desi ziua senina triumfase , norii negrii s-au acumulat incet pe cerul albastrui, transformandu-i in final intr-un negru sters. Tunetele urlau din cand in cand si bobocii, neobisnuiti cu furtunile dese, dispareau unul cate unul in camerele lor, ascunzandu-se sub plapuma pufoasa din patul lor. Desi Dya tresarea la tunete, cei trei nu erau prea afectati de vreme, fiind mai degraba interesati de noua profesoara care ii urmarea din ce in ce mai des.

“Ce credeti ca are cu noi?” intreba Dya incercand sa evite privirea noii profesoare.
“Nu stiu ce are cu noi, dar eu sigur am ceva cu ea. O urasc.” intari Gera ultimele cuvinte.
“E profesoara de potiuni. Sára Zsófia. Trebuie sa recunosc ca si mie imi este antipatica.” spuse Semy cu un regret in glas. -Potiunile erau -materia ei favorita .
Sus In jos
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 2:04 pm

In ultimul an, Semy ajunsese o adevarata maestra a potiunilor. Nu era potiune pe care sa nu o poata realiza si acum isi petrecea timpul si in cercul de potionisti, un grup exclusiv pentru cei mai buni elevi la Potiuni, desigur. Venirea unei noi profesoare,Sára Zsófia, a schimbat de tot reputatia fetei in cadrul orelor de potiuni. Noua profesoara avea printre ocupatiile favorite batjocorirea ei la orele de Potiuni, cu intrebari imposibile. Semy ajunsese sa o urasca pe aceasta persoana asa cum nu mai urase pe nimeni.

Cei trei luau cina in Sala Mare, acompaniati de cerul brazdat de fulgere din seara aceea. Majoritatea elevilor preferasera sa se duca la culcare, ascunzandu-se sub plapuma calduroasa si sigura, decat sa manance sub un cer asa violent. Sára Zsófia discuta cu directoarea destul de aprins, aruncand uneori niste priviri ucigatoare catre Gera,Dya si Semy. Anul incepuse de scurt timp si nici nu aveau sa se gandeasca cat de diabolica avea sa fie aceasta persoana. Dupa ce gustara toate delicatesele posibile, veni desertul, o prajitura atat de dulce incat trebuia sa bei un litru de suc de lamaie ca sa echivalezi dulceata. Semy se apleca si scotoci in ghiozdanul ei purpuriu. In urmatoarea secunda, masa gemu sub greutatea unei carti intunecate, de peste 1000 de pagini.

" Nu pot sa cred ca ai adus cartea pana si aici " spuse Dya morocanoasa " Nu ajunge ca o citesti o zi intreaga in biblioteca?"
" Dya..cu cat o citesc mai repede, cu atat mai bine.." spuse fata si isi intoarse privire catre carte, dand paginile atat de rapid, incat Gera nu putea sa tina pasul cu ea.
Continuara masa in liniste, pana cand Dya sparse din nou gheata.
" Ce credeti ca are cu noi?” intreba Dya incercand sa evite privirea noii profesoare.
" Despre cine vorbesti?" spuse Gera, uitandu-se imprejur. Cand intalni privirea plina de ura a Zsófiei, intrebarea isi gasi imediat raspunsul"
" Nu stiu ce are cu noi, dar eu sigur am ceva cu ea. O urasc." intari Gera ultimele cuvinte.
" E profesoara de potiuni. Sára Zsófia. Trebuie sa recunosc ca si mie imi este antipatica.” spuse Semy cu un regret in glas. Potiunile erau materia ei favorita .
"Saptamana viitoare vor incepe asa zisele " ore de reeducare" alaturi de ea. Ce or mai fi astea?” spuse Dya, uitandu-se in continuare la profesoara.
"Sper sa nu aflu prea curand" spuse Gera si incerca sa nu se mai uite la profesoara, dar ii simtea privirea atintita asupra lui.
" Wow!" exclama Semy si facu rapid un semn de carte dintr-un servetel, punandu-l la pagina la care citea exagerat de atenta. " Alf Aeophelis s-a casatorit cu ... Sacha Ghost!" spuse ea, uitandu-se catre Gera, parca asteptand exclamatii entuziasmate.
" Oh..da.. casa de piatra" spuse Gera ironic.
" Sacha Ghost este ultima membra a familiei Ghost, desteptule. Numele s-a pierdut prin casatorita celor doi, familia Ghost devenind Aeophelis. Deci..suntem descendentii lui Alexandru Ghost!" spuse fata si mai entuziasmata. Atrasese atentia tuturor din sala, mai ales ca inainte de asta fusese o liniste completa. " Toti cei din familia Ghost au fost directori, exceptand-o pe Sacha si pe alti doi, care s-au casatorit cu ..sirene?" Semy parea de-a dreptul socata si se afunda in continuare in carte. Deci, o intreaga familie de directori. Gera inchise ochii se gandi cum ar arata in scaunul directoarei, privind mareata sala. Deschise ochii. Asa ceva nu era posibil, se posomori el. Nu avea cunostiintele necesare sa devina director si nu era destul de puternic. " Cum ar fi sa fim noi directori?" exclama Gera, catre cele doua fete. Dya pufni si spuse amuzata " Nu cred ca vom deveni vreodata directori, la cate pozne facem..." si tacut subit, schimband priviri complice cu Semy. Gera simti cum o mana ii apasa umarul si tresari speriat cand o vazu pe Zsófia stand chiar langa ei.
" Ce este acea carte, domnisoara Aeophelis?" spuse profesoara, cu un aer autoritar.
" O carte de legende" spuse pur si simplu Semy. Chiar asa era, caci nu se stia cu exactitate daca toate fusesera adevarate, pana la urma.
" Desigur, domnisoara, asa cum stii tu sa faci potiuni" chicoti profesoara la propria ei gluma. " Crezi ca nu mi-am dat seama ca este o carte din sectorul interzis? Da-o incoace!"
Semy ar fi dat toti galeonii din lume numai sa pastreze cartea, dar i-o dadu profesoarei cu scarba si deja colturile ochilor ii erau umezi.
" Alexandru Ghost si Elena Serpentini" cita profesoara de pe coperta cartii. " Fuscus revelium" Vraja facuta de Zsófia lovi cartea si o facu si mai neagra decat era, daca e posibil. " Cum am zis, magie neagra ascunsa de o coperta inofensiva. Ai noroc ca nu te exmatriculam pentru asta, dominsorica. Urmatoarele 2 saptamani detentie in biroul meu. " Zsófia pleca, lasand-o pe Semy cu gura cascata si foarte nervoasa.
" Magie neagra? Asta are ea in cap! " se enerva Semy si se ridica si tranti scaunul. Toata lumea asculta atent discutia celor 3.
" Nu Semy, stai!" striga Gera dupa ea, dar fata deja era pe hol. Nu intelegea de ce a plecat asa subit.
" Ma duc dupa ea" spuse Dya si se ridica si ea rapid de pe scaun, dar Gera o prinse de mana la timp. " Vin si eu" spuse rapid si ignora privirile si susotelile din Sala Mare.

" Cred ca poti sa imi dai drumul la mana acum.." spuse Dya razand si Gera isi retrase mana rusinat.
" Da..scuze" spuse el rapid si incerca pe cat posibil sa schimbe subiectul." Unde crezi ca s-a dus? La Biblioteca nu e, in camera secreta nu e...." si incepu sa enumere un lung sir de locuri prin care au cautat-o.
Era deja ora 23 si deja trecuse jumatate de ora de cand se daduse stingerea. Erau deja ingrijorati pentru fata ce tocmai disparuse, parca intrand in pamant.
" Of, doar nu e pe domeniu, in furtuna? " intreba retoric Dya, uitandu-se cum furtuna scalda geamul intr-o baie de picaturi de ploaie.
" O fi suparata, dar nu nebuna. Stie cat de periculos e in padure la ora asta, pe vremea asta" spuse Gera. " Cred ca ar trebui sa incercam si in..." si lasa propozitia necompletata, vazand-o la orizont pe nimeni alta decat Zsófia. " Repede, in camera secreta!" striga Gera si o apuca strans pe Dya, intrand in primul portret-scurtatura pe care il gasi. Si dadura peste un coridor lung, luminat de torte micute si pareau ca ard de un infinit de timp si multime de picturi ale unor oameni exagerat de bogati inundau peretii. Insfarsit, dupa ce traversara coridorul straniu, se trezira la etajul 10, langa sala de Transfigurari. " Haide, mai avem de urcat doar un etaj" spuse Gera, dar Dya se impotrivi. " Dar Semy? " murmura Dya neintelegand de ce Gera se grabeste sa ajunga in camera secreta.
" Haide!" spuse baiatul si o trase pe scarile catre etajul 11, ajungand in sfarsit la portetul ce acoperea un perete intreg al lui Alexandru Ghost. " Parola ? " se auzi binecunoscuta voce groasa si autoritara a fondatorului, si le arunca o privire celor doi.
" Flori de nu-ma-uita" spuse Gera grabit, incercand sa scape de privirile suspicioase ale portetului.
" Nu, mai incearca" spuse portetul si ii facu cu ochiul baiatului.
" Cum? Am intrat acum cateva ore in camera secreta! S-a schimbat parola? " intreba Gera si ii arunca o privire lui Dya, care era la fel de confuza.
" Poate ca da..Poate ca nu" spuse portretul si facu din nou cu ochiul
" Ah..ce enervant. Cum sa se schimbe parola asa rapid? " intreba Gera portretul lui Alexandru. Acesta se uita in continuare catre baiat pentru cateva minute preferand sa pastreze tacerea, pana cand acesta spuse pur si simplu: " Doamna profesoara Zsófia".
" Ah..deci netrebnica aia si-a bagat iar coada" spuse Dya nervoasa.
" Netrebnica are nevoie de niste explicatii, Klein" se auzi o voce ascutita din spatele lui Dya. " Ce cautati afara dupa ora de stingere? Nu stiti noua politica a scolii? Niciun elev afara dupa ora de stingere!" striga ea. Portretul lui Alexandru era deja gol, fondatorul probabil fiind in alte tablouri de alea sale. " 50 de puncte de la Ghoster. Pentru fiecare dintre voi. Si..nu v-ar strica o detentie in biroul meu, timp de urmatoarele doua saptamani..." spuse profesoara pe un glas exagerat de dulceag. Expresia de pe fata ei era una a unei fiare ce isi prinsese la inghesuiala victima.
Le mai arunca o privire si dadu sa plece, dar Gera isi aminti ca nu stie parola. " Doamna profesoara? Care este parola ? "
" Oh nu, Aeophelis, asta face parte din pedeapsa voastra..." spuse ea si arbora un ranjet triumfator, continuandu-si drumul pe unul dintre coridoarele care ajungeau direct la parter.
" Idioata, tampita si cretina!" izbucni Dya si dadu cu pumnii in portret. Gera statea sprijinit de zid si se gandea. 'Cu siguranta nu dormim aici' isi spuse baiatul.
Sus In jos
Dya K. Dunham
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 2:06 pm

“Eu ma duc dupa ea. Cine e ea sa ma lase afara din camera MEA secreta.?Nu e ea sefa casei mele si nu imi da ea ordine mie. Ma duc chiar acum sa ii zic vreo doua! “ urla Dya pe holul gol, uitandu-se spre directia unde o luase acea Zsofia.
“Dya, nu, o sa te pomenesti cu detentie pe viata. Mai bine hai sa o gasim pe Semy.” incerca Gera sa o linisteasca, mintindu-se pe sine insusi, care era extrem de ingrijorat de disparitia verisoarei sale.
“Sa o gasim si sa ii spunem sa prepare o otrava pentru haimanaua asta.” urla Dya in continuare.
“Dya” spuse Gera neputandu-se abtine din ras. “O sa te auda.”
“Asta e si intentia.” susoti Dya spre baiat.

Gera rase iar si se gandi unde era posibil sa se fi dus Semy.
Dya pleca brusc alergand usor pe holul luminat doar de fulgere. Gera o urma uimit, intreband-o unde merge. Fata nu raspunse si pandea dupa colturi, ascunzandu-se dupa fiecare statuie ce ii venea in cale. Gera o imita. Coborau acum scarile, iar din fericire, tunetele ce strabateau castelul la intervale regulate, acoperea zgomotul pasilor celor doi.

“E un singur loc unde nu am cautat.” il anunta Dya pe Gera in timp ce se ascundeau intr-un dulap de Liliana Dumitrescu, ingrijitoarea castelului.
“Unde?” intreba Gera nesimtindu-se la locul lui inghesuit, asa cum era, cu Dya in acel spatiu stramt.
“Acolo unde este si cartea.” zise scurt fata acoperindu-si gura exact cand Liliana trecea prin dreptul dulapului cu pricina.
“In biroul…cretinei?” facu Gera ochii mari. “Cum naiba ajungem noi acolo? Nu cred ca Semy ar incalca regulile asa mult, incat sa se duca sa fure cartea.”
“Tu te auzi? E vorba de Semy si o carte. Acea carte care a devenit o prelungire a mainilor ei.”

Gera o privi pe fata din fatza lui si ii dadu dreptate. Ii fulgerara prin minte cuvintele lui Semy de la cina:

“Sacha Ghost este ultima membra a familiei Ghost, desteptule. Numele s-a pierdut prin casatoria celor doi, familia Ghost devenind Aeophelis. Deci..suntem descendentii lui Alexandru Ghost!"

Oare se putea ca gluma Dyei sa devina realitate? Sa fie in viitor, cu adevarat directori ai Castelului Veritons? Erau gandurile care il macinau pe Gera, gandurile care il faceau ca oricine ii statea acum in cale, sa fie nimicit, gandul care il facea sa iasa din dulap si sa o caute pe Semy.
Sus In jos
Gera G. Aeophelis
Director al Scolii

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 2:09 pm

"Sacha Ghost este ultima membra a familiei Ghost, desteptule. Numele s-a pierdut prin casatoria celor doi,familia Ghost devenind Aeophelis. Deci..suntem descendentii lui Alexandru Ghost!"

Oare se putea ca gluma Dyei sa devina realitate? Sa fie in viitor, cu adevarat directori ai Castelului Veritons? Erau gandurile care il macinau pe Gera, gandurile care il faceau ca oricine ii statea acum in cale,sa fie nimicit, gandul care il facea sa iasa din dulap si sa o caute pe Semy.

Coborau incet scarile catre etajul 10, cat mai usor posibil, pentru a nu-i prinde ingrijitoarea.Cand ajunsera pe holul etajului 10, dadura peste o bezna prin care abia daca zareai capatul celalalt al coridorului. Tortele fusesera stinse si cum holul nu avea niciun fel de fereastra, intunericul triumfase in fata luminii. Continuau sa mearga pe holul intunecat, mergand ca orbii si fiind atenti sa nu dea peste ceva care sa faca zgomot.
" Ce ar fi sa luam un potret-scurtatura?" a soptit Gera
" Da, singura problema e ca nu stiu niciunul la etajul asta"
" Nicio problema " spuse Gera si se lipi de perete de langa el, incepand sa caute portete pe peretii intunecosi. Nici urma de vre-un portret.
" Cred ca ar trebui sa mai coboram un etaj..." sopti din nou Gera si se auzi un scurt chicotit de langa el.
" Si cum coboram daca nu vad scarile?"
" Sa ne facem probleme cand ajungem acolo, momentan sa le gasim" spuse Gera si avansa pe coridorul intunecat. Trebuiau sa fie scari in spirala pe aici pe undeva. Continuara sa mearga pana ce dadura de un perete solid. Incercand sa vada despre ce e vorba, prin intuneric, Dya dadu peste ceva rece, de fier.
" Cred ca e o clanta." sopti ea si incerca sa apese dar nu se intampla nimic.
" Un pic de lumina? " sugera Gera si isi scoase bagheta.
" Da..nu cred ca ne-ar recunoaste cineva de la o asa distanta" spuse Dya dupa cateva secunde de gandire.
Doua lumini slabe inundara bezna din coridor. Dintr-o data, totul parea normal, ca si cand ar fi fost din nou zi. In fata lor se afla o usa din lemn de stejar, cu o clanta imensa si negricioasa.
" Si o vraja de deschidere? " spuse Gera si atinse usor clanta, murmurand o incantatie. Nu se intampla nimic.
" Poate e o usa cu parola. Ce zici, o intrebam?" spuse Dya si Gera nu-si putut stapani chicotitul.
" Sa intrebam usa? "
Dya se lipi de usa si incepu sa ii sopteasca.Nici de aceasta data nu se intampla nimic.
" Deja e prea de tot " spuse Gera si forta usa. Evident, nu se intampla nimic.
" Alohomora " spuse cu voce tare Dya, fara sa se mai teama ca cineva o sa o auda. Usa se dadu cu putere la perete si cei zarira o camera ovala, cu patru portrete mari inauntru. Portetele aveau rame puternic decorate cu smaralde, cristale si rubine. Cele doua, din fata, pareau vechi de milenii. Nimeni nu locuia in ramele elegante, panzele adapostind doar niste jilturi scumpe, dar goale.
" Fundatura " anunta Dya cu o voce enervata. " Trebuie sa ne intoarcem la etajul 11 si sa incercam sa o luam pe unde a luat zscorpia "
" Buna idee. Dar mai tii minte exact ce coridor? Partea vestica a etajului e plina de coridoare intortocheate. "
Dya o lua la fuga pe coridorul acum luminat, cand observa un simbol negricios pe peretele drept. Era sub forma unui cheia sol. " Hei, Gera!" striga ea si Gera aparu in urmatorul moment, uitandu-se si el acum la simbolul ciudat.
" Ce crezi ca inseamna?"
" Nu stiu, dar are legatura cu muzica..cred" spuse si atinse usor semnul. Imediat ce acesta fuse apasat, o melodie stranie incepu sa se auda de pretutindeni. Era ca si cum se afla intr-o sala de muzica, o camera plina de viori, care cantau propria melodie. Un amalgam de sunete.
" Ce-i cu sunetele astea" a strigat Gera incercand sa auda vocea lui Dya.
" Nu-nu stiu .. " spuse ea, mai mult tipand. " Suna ca o mie de chitari.." spuse ea.
" Chitari? Dar sunt viori!" a strigat baiatul confuz. Oare sunetele nu se auzeau in realitate? Oare totul era in mintea lor? Apasa brutal din nou pe simbol si muzica inceta brusc. Treptat, aparura o multime de usi pe tot holul. Tortele se retrasera si in locul lor aparura portete micute, ce acopereau locul dintre usile mari de lemn.
Gera se indrepta catre cel mai apropiat portet de langa el. O stanca era batuta de valurile marii si un far se vedea in departare. Soarele nu razbatea prin norii grosi ai picturii. Incerca sa ridice portretul, dar acesta ramase nemiscat pe perete. Se parea ca era lipit, chiar foarte bine lipit. Incerca sa bage mana in tablou dar nu facu decat sa atinga panza. Portetele-scuraturi de la Veritons erau foarte diferite. Nu gaseai unul la fel ca altul. Fiecare portet avea si alt mod de a intra, evident. Gera incerca sa gadile acum portetul sub rama. Nici asta nu avu efect si baiatul se lasa pagubas. Inainta acum spre un portet care infatisa o copila cu par auriu, dar cu ochii intunecati, ca un vid nesfarsit. Apropiindu-se de portet, Gera zari o luminita prin ochii fetei. Luminita avea o forma cunoscuta..ca a unei chei. Desi parea scarbos, Gera isi baga degetele prin ochii goi ai fetei, care se dovedira pana la urma doua gauri in portet. Cu un scartait lung, portetul se dadu in laturi, facand loc unui tunel cu tavan jos. Arata ca si un tunel al cartitelor. Luminita in forma unei chei inca staruia in fata. Baiatul fugi catre Dya, care studia tabloul cu stanca de mai devreme. O lua de mana si o conduse catre intrarea in tunel.
" Ce zici? O luam pe aici? " o intreba Gera.
" Merita sa incercam " spuse Dya si intra in tunelul stramt, eclipsand luminita in forma de cheie. Gera se inghesui si el in tunel si inchise portetul cu un 'clic' scurt. Din nou, bezna inghiti lumina, dar de data asta era diferit. Luminita era singura lumina, o lumina dupa care te puteai ghida. ' ca Steaua Nordului ' isi spuse Gera si o urma pe Dya , simtind mirosul de pamant al tunelului.
Sus In jos
Dya K. Dunham
People of the Past
People of the Past

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   Mar Iul 10, 2012 2:10 pm

"HA!" tipa Dya cand ajunse la capatul holului ciudat. "Recunosti asta?"

Gera isi aprinse bagheta si examina locul. O scara in spirala se alungea pana jos, era prafuita si aproape ca unele trepte nu existau. Scarile de aici erau diferite de celelalte din Castel. Total din lemn, scartaiau si aveai impresia ca in orice aveau sa se prabuseasca.

"Nu mi se pare prea cunoscut." spuse Gera intr-un final.
"Ai ma!? Aici urcam cu Semy de obicei. Inca se mai observa ca in unele locuri este sters praful."
"Nu am fost in viata mea aici Dya. Si cum de aveati curajul sa pasiti pe ele?" intreba el incercand cu varful piciorului prima treapta. Aceasta scoase un sunet ciudat care il facu sa se retraga imediat.
“De fapt e o vraja. Cred ca nu prea avem voie pe aici avand in vedere ca au facut ca locul sa para atat de periculos. Uite!” zise Dya si incepu sa coboare scarile aproape alergand pe ele. “Nu se intampla nimic. Doar aceste sunete ingrozitoare. “
“Interesant. Ma mir ca nu mi-ati spus nimic despre asta.” spuse coborand si el scarile.
“Credeam ca Semy te-a pus la curent. “ zise fata ganditoate. “De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, intotdeauna gasea o scuza prin care zicea ca nu poti venii.”
“Ciudat! Totusi, crezi ca Semy e aici?”
“Ei bine, nu avem decat sa coboram. Suntem pe la etajul 9. “
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: [ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost   

Sus In jos

[ Anul III ~ 1997 ] Descendentii lui Alexandru Ghost
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Veritons RPG :: Veritons RPG :: Vremuri Trecute-